معرفی انواع آبگرمکن برقی و کاربرد آن ها

آبگرمکن برقی

آبگرمکن دستگاهی است جهت تامین آبگرم مصرفی، منازل، ادارات یا هر مکانی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد. در زمان های قدیم آب را با وسیله ها و ابزارهای متفاوتی گرم می کردند. اما در عصر جدید استفاده از آبگرم بسیار راحت شده است.

آبگرمکن های برقی از نظر نصب به دو نوع زمینی و دیواری تقسیم بندی می شوند.

آبگرمکن های برقی این شرکت در ظرفیتهای ۸۰،۶۰ لیتری (دیواری) و در ظرفیتهای ۲۵۰،۲۰۰،۱۶۰ لیتری (ایستاده) تولید شده و به بازارهای خارجی صادرات می شوند.

آبگرمکن های نفتی و گازی گازهای آلوده تولید کرده  و سبب مسمومیت افراد و آلودگی هوای محیط می شوند هم چنین در اثر حرارت ایجاد شده مخزن این نوع آبگرمکن ها خیلی زود پوسیده شده و سوراخ می شود. آبگرمکن های برقی نیاز به دودکش نداشته و بدون بو و صدا و دود کار می کنند. اکثر مردم در مناطق مختلف جهان به دلیل داشتن نیروی برق فراوان و ارزان و عدم دسترسی به سوخت های فسیلی از آبگرمکن های برقی استفاده می کنند اما در کشورما به دلیل مصرف زیاد انرژی الکتریکی استقبال چندانی از این دستگاهها نمی شود. با این اوصاف با سرویس های دوره ای رسوب زدایی از روی المنت می توان مصرف انرژی را کاهش داد.
برای انتخاب آبگرمکن مناسب باید به عواملی نظیر راندمان و ظرفیت توجه کرد. کارشناسان می‌گویند نصب و به‌کارگیری صحیح آبگرمکن علاوه بر افزایش عمر مفید دستگاه باعث کاهش هزینههای سوخت و انرژی می‎شود.
گفتنی است درجه حرارت مناسب در آبگرمکن‎های مخزن‎دار بین ۶۰ تا ۶۵ درجه سانتی‌گراد است که می‎توان آن را در فصل تابستان کمتر کرد.
از سوی دیگر در صورتی که در حمام از دوش‎های کاهنده شدت و پخش آب استفاده شود، کاهش جریان آب گرم و در نتیجه کاهش مصرف انرژی ایجاد می‌شود و به دنبال آن مشکلی که برخی مصرف‌کنندگان با آن مواجه می‌شوند و آن سرد شدن آب است، به وجود نخواهد آمد.
در هنگام خرید آبگرمکن به اطلاعات برچسب انرژی آن توجه کرده و سعی کنید از بین مدل‎های مشابه آبگرمکنی با کارایی و راندمان بهتر و ظرفیت متناسب با تعداد افراد خانواده خریداری کنید.
همیشه توجه داشته باشید،استفاده از آب گرم بیشتر در آشپزخانه، حمام و دستشویی صورت می‌گیرد که بهتر است نصب آبگرمکن در نزدیک این مکان‎ها باشد .
نزدیکی این وسیله به مکان‎های مصرف دو فایده عمده دارد؛یکی صرفه‎جویی در هزینه لوله‎کشی و دیگری صرفه‎جویی در وقت، آب و انرژی چون با کوتاه بودن مسیر لوله کشی، هنگام باز کردن شیر آب، زمان کمتری طول می‎کشد تا آب گرم به شیر برسد.
همچنین اطراف آبگرمکن و لوله‎های انتقال آب‌گرم را با عایق به‌ویژه در مکان و مناطق سردسیر بپوشانید.